Restoran – Cafe Açmadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Restoran veya kafe için uygun yerler bulunduğu zaman mimari ekibin görüşünün alınması sizi kötü sürprizlerden korur. Özellikle, ilk defa restoran işletecekler bazı hususları atlayabilir. Bunun daha kötüsü ise size kendini mimar diye tanıtan insanların sadece çizimden ibaret oluşudur. Hayatımdan örnek verecek olursam önemli bir markanın satış uzmanlığını yaptığım dönemde bu tarz insanlarla çok karşılaşmam sizlere bu konuyu açmama sebebiyet vermiştir. Bu konuya değindikten sonra hem sizlerin hem de mimar arkadaşlarımıza genel olarak dikkat etmesi gerekli olan unsurlardan bahsedelim.

Seçilen mekanın arabalı veya yaya ulaşımına uygunluğu, bahçe kullanımının yasal ve mevzuat açısından uygunluğu; mutfak kurulumuna, depo, soğuk hava, personel alanları oluşturmaya elverişliliği dikkat edilmesi gereken noktalardan sadece bazılarıdır. Mimari ve yaratıcı ekiplerin kiralamadan önce mekanı incelemesi daha sonra yaşanacak sorunların önceden çözülmesini sağlar. Mekan fizibilitesi yapmak minimum %10 cironuzu etkileyecektir. Restoran veya kafeler, en işlek caddelerin üzerinde yer alsalar bile düzayak girişler doğal bir sirkülasyon için önemlidir. Basamaklarla inilen/çıkılan mekanlarda tercih trafiğinde fark ettirir. Açacağınız mekanın yol/kaldırım ile hemzemin, düzayak bir girişi olması her zaman avantajdır.

İkinci konumuz mekanımız için renklerin seçimidie. İster restoran ister süpermarket olsun gıda sektöründe kullanılan aydınlatmalar ürünlerin canlılığını ve albenisini artırmalıdır. Ahşabın kullanıldığı bir yerde soğuk ışık veren aydınlatmalara yer verilmesi malzemenin sıcaklığını yok ederek uyuma zarar verir. Sıcak aydınlatma ile ahşabın uyumu ise ambiansın etkisini güçlendirir. Kullanılan malzemeler ile ışığın mekanın konseptine uygun bir şekilde örtüşmesi gerekir. Kuvvetli bir ambians yaratmak ve yaşatmak için günün her saatinde ayarlanabilir bir ışık düzeyi yakalamak gerekir. Restoran ve kafelerde aydınlatmalar masaüstünden, duvar apliklerine ve tavanda gizli ışıklara kadar çeşitli olmalıdır. Günün her saatine uyumlu olarak ayarlanabilmelidir. Havanın kapalı olduğu bir günde, mekanın içerisindeki direkt aydınlatmaların düzeyini yükseltmek mekanı ferahlatır. Akşama doğru ise müzik ile birlikte mekanın havası değiştirmek için direkt aydınlatmalar kısılabilir. Logo renginin her yerde kullanılması sanılanın aksine markanın görünürlüğünü artırmaz. 
Mekanlardaki renk kullanımı hem tasarımı hem de aydınlatmayı etkiler. Özellikle, logoda kullanılan renkleri mekanın her noktasına taşımak sıkça yapılan bir hatadır. Logonun öne çıkabilmesi için onu tamamlayan mekanın renkleriyle rol çalmaması gerekir. Bu noktada kimlik kılavuzunda belirlenecek dört-beş yardımcı renkle kontrast yaratmak çok daha iyi bir sonuç verir. Özellikle, gıda alanında soğuk renklerden ziyade istek ve heyecanı körükleyen canlı veya sıcak renkler tercih edilmeli, ya da soğuk renk paleti içerisine sıcak bir renk eklenerek hareketlilik yaratılmalıdır.

 

  1. konumuz Mobilya seçiminiz konseptinize uygun olmalıdır. 
    Mekanın kurgusu ile uyumlu mobilyalar tercih etmek önem taşır. Özgün bir kurumsal kimliğe sahip bir marka mekan tasarımında özgünlüğünü devam ettirmelidir. Malzeme seçiminde taklitlerden sakınmalı olabildiğince kimliği ile örtüşen ürünleri kullanmaya dikkat etmelidir. İmitasyon ürünler imitasyon bir marka imajı yaratırlar. Kimliğe uygunluğun mekanın her noktasında korunması gerekir. Dış mekan koyulan masa adedini iyi hesaplanmalıdır. Amaç ise müşterinin içeriye girmesini sağlamaktır.Kapının önüne konulan masaların çokluğu mekanın içinin görünmesini engellememelidir. Mekanın önünü kalabalık göstermek içerinin albenisini kaybetme sebebi olabilir. Dışarıya az sayıda ve küçük sandalye ve masalar konularak müşteri içeriye davet edilir.
X
Add to cart