Mobilya Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dekorasyonunun temel taşlarından biri mobilyadır. Evinizin tarzını belirlerken de mobilya seçimi çok önemlidir. Bu yüzden evinizde bir tarz oluşturmak istiyorsanız öncelikle başlamanız gereken şey mobilya seçimidir.

Peki mobilya seçiminde nelere dikkat etmeniz gerekir. Gelin birlikte bakalım:

Tarz Belirleyin

Evinizde yeni baştan bir tasarım yapacaksanız öncelikle hangi tarzı benimsediğinizi bilmelisiniz. Retro, Modern, Country, Rustik vb. tarzlardan hangisini evinize uygun belirlediyseniz mobilya seçiminizi ona göre yapmalısınız. Eğer evinizin genel planında önceden bir tarz hakimse ve bu tarza uygun mobilya seçmenizde fayda var.

Hangi Tarza Hangi Mobilya

Country Tarz: Açık renk mobilyaların hakim olduğu ve ferah bir dekorasyon tarzıdır. Eskitilmiş ve açık renkte mobilyalar seçmeniz size uygun olacaktır. Eski zamanların kır evleri bu tarza ilham verir. Önceliğiniz gösterişten kaçınmaktır.

İskandinav Tarz: Modern ve genelde açık renkte olan bu tarzda az eşya vardır. Duvarda ve zeminde açık renkler kullanılır. Bu tasarımda mobilyaların büyük bir bölümü beyaz ya da gridir. Mobilyalar modern tarzda seçilmelidir.

Retro: Daha klasik mobilyaların, dolapların, ahşapların kullanıldığı bu türde oda genelde kahverengi renge bürünür. Ahşap mobilya seçimi bu tarza uygundur. Genelde klasik mobilyalar tercih edilir.

Modern: Az eşyalı ve kullanışlı bir tarzdır. Genelde beyaz ve siyah renk hakimdir, Modern tipte mobilyalar kullanılarak bir karşıtlık oluşturulur.

Rustik: Beyaz ve gösterişli mobilyalar seçilmelidir. Tekli koltuklar pek tercih edilmez. Geniş ve büyük mobilyalar seçilir, yemek masası da gösterişlidir.

Luxury: Büyük avizeler ve ışıltılı eşyalar kullanmalısınız. Koltuklarınızı geniş tercih edebilirsiniz.

Pop & Color: Renkli ve hafif mobilyalar bu tarzın tercihidir. Duvarlarda ve aksesuarlarda pastel renkler kullanılır. Bu tasarımda koyu renklere yer yoktur.

Vintage: 1960 ve 1970 modasının esintileri olan mobilyalar ve aksesuarlar bu tarzın tercihidir. Modern tasarım kullanılmaz.

Mobilya seçerken dikkat edilecek diğer şeyler:

  • Mobilyaların kalitesi: Sağlam olmayan ucuz mobilyalara yatırım yapmak size daha pahalıya mal olacaktır.
  • Koltuklarınızın rahatlığı önemlidir: Mobilyanın sizin tarzınızı yansıtmasının yanı sıra rahatlığı da çok önemlidir.
  • Mobilyaların rengi odanın aydınlığını etkilemesin: Mobilyalar odanın havasını boğmamalı, ferah bir ortama zemin hazırlamalı.
  • Dolaplarınızın kapakları sağlam olmalı: Bir süre sonra kapanmayan ve bozulan kapaklarla uğraşmak istemezsiniz.
  • Odanızda büyük bir kalabalıktan ziyade şık bir görünüm oluşturmalı.
  • Kolay eskimemeli, yanmamalı ve elbette pratik olarak temizlenebilmeli.
X
Add to cart